Ako a kde vzniklo toto cvičenie? 🗓

Čo to vlastne FLOWIN® je?

Vznikol v 2007, od roku 2009 sa rozbieha na Slovensku 🇸🇰

Prvotná myšlienka a vznik​

FLOWIN® je unikátna forma kardio-tréningu bez nárazov a doskokov, čím eliminuje nežiadúce namáhanie nosných kĺbov dolných končatín.

Koncept FLOWIN® sa začal vyvíjať od roku 2003 desaťbojárom Kennethom Riggbergerom zo Švédska, ktorý mal zvláštny sen o pohybovaní sa a šmýkaní po zemi na nohách i rukách. 

Sen sa však stal skutočnosťou a po niekoľkých rokoch tvrdej práce, testovaní a vyvíjaní uzrela podložka FLOWIN® svetlo sveta 🙂. Už od svojich počiatkov kládli dôraz na stabilitu, rýchlosť, silu a celkovú pohyblivosť tela.

FLOWIN® produkt bol spustený v Škandinávii v roku 2007. Dnes je tento koncept i celý produkt k dispozícii celosvetovo a zastúpenie vo viac ako 45 krajinách celého sveta.

Od roku 2009 sa rozbieha na Slovensku, kde si zobrali na starosti tento špeciálny a jedinečný koncept MUDr. Július Kazimír, MUDr. Monika Klenková, Bea Agalareva a Monika Šandorčínová v Layla Medical, BestFit a Sunflowerstudio.

Celý Švédsky FLOWIN® team: Glenn Håkansson, Conny Bergsteinsson, Kenneth Riggberger, Anders Lindfors, Einar Cronstedt, Karin Cronstedt.

Ako funguje FLOWIN® podložka ?

Podložka poskytuje riadený odpor pomocou vopred určeného trecieho faktora. Kontrolovaný odpor používa faktory ako je trenie alebo gravitácia a sú to kľúčové tréningové parametre vo fitness, športe a rehabilitácii.

FLOWIN® Friction Training™

FLOWIN® Friction Training™ je tréning s využitím vlastnej váhy, ktorý používa horizontálne zaťaženie pomocou starostlivo testovaného trenia medzi veľkou doskou a menšími podložkami. Cvičenie poskytuje odpor pozdĺž horizontálnej, vertikálnej, rotačnej a diagonálnej úrovne.

Pomáha zlepšovať silu, vytrvalosť, mobilitu, stabilitu, rovnováhu a koordináciu. Taktiež napomáha zvýšiť výkonnosť, zlepšiť držanie tela a znížiť riziko poranenia.

Poskytuje unikátnu formu kardio-tréningu bez nárazou a doskokov, čím eliminuje nežiadúce namáhanie nosných kĺbov dolných končatín. Štúdie poukazujú na vysokú pracovnú záťaž kardiovaskulárneho systému napriek nedostatočnému vertikálnemu posunu – skokom a nárazom. Svaly musia na tomto rozhraní pohyb vykonávať či brzdiť, čím vzniká mimoriadne intenzívna svalová práca. To robí FLOWIN® Friction Training™ vynikajúcim vybavením pre každého, taktiež i pre ľudí s nadváhou či obezitou, ktorí potrebujú spáliť kalórie a zároveň bezpečne posilniť svaly a kĺby.

Rozvíjajte svoju stabilitu, pevnosť a pružnosť💪​

Typy FLOWIN® tréningu 🏆

Ak radi cvičíte sami, ponúkame Vám možnosť individuálneho tréningu. Tréner si s vami prekonzultuje čo je cieľom vášho cvičenia. Podľa vašich potrieb sa následne zostaví tréningový plán.

V závislosti od potrieb a pokročilosti skupiny sa jednotlivé hodiny líšia. Základom každej lekcie FLOWIN® v skupinovom tréningu je FLOWIN® CARDIO, FLOWIN® FITNESS, FLOWIN PILATES® /STRETCHING. Dĺžka tréningu je opltimálne 45-50min.

Pri tomto druhu FLOWIN® tréningu je našim cieľom podpora zdravia kardiovaskulárneho systému. Tréning môže byť vykonávaný v rôznych úrovniach. Od pomalého kardio tréningu až po tréning s intenzívnymi kardio cvikmi tzv. HIIT (High Intensity Interval Training – Vysoko intenzívny intervalový tréning).

Silový tréning s vlastnou váhou tela, správnou technikou a využitím FLOWIN® podložky. Zameriavame sa najmä na funkčnosť a komplexnosť. Pracujeme na spevnení tela zvnútra – hlboký stabilizačný systém, spevnenie svalového tonusu, stabilizáciu, podporu a lepšiu funkčnosť kĺbového aparátu.

Tabata je intenzívny intervalový systém tréningu, pri ktorom sa striedajú 20-sekundové intervaly maximálnej pohybovej aktivity a 10-sekundové oddychové intervaly opakujúce sa 8-krát za sebou. Jedno 4minutové tabatové kolo, tak stihneme počas tréningu niekoľkokrát a dokážeme precvicvičiť a vyformovať celé telo. Všetky cvičenia sú vykonávané na FLOWIN® podložke 🙂.

FLOWIN® PILATES je výborný pre kontrolované rehabilitačné cvičenia, nakoľko využíva zatvorené cviky. Plynulé posilňovacie a naťahovacie cvičenia zamerané na hlboký stabilizačný systém. Vzhľadom na kontrolovaný pohyb je cvičenie vhodné aj pre jedincov, ktorí majú napr. problémy s osteoartrózou. Kontrola pohybu (frikcie) je presná a rozsah pohybu neprekročí úroveň momentálnej svalovej sily. Cvičenie je vhodné na správne držanie tela, správnu funkciu chrbtice i vyrovnávanie svalových dysbalancií.

FLOWIN® úspešne preniká do oblasti golfu, kde má každý hráč šancu realizovať svoj vlastný komplexný tréning – či už ako rozcvičku, zlepšenie techniky úderov alebo získanie svalovej sily. Projekt je zastrešovaný švédskou golfovou asociáciou.

Ak máte malé ratolesti, myslíme aj na Vás.

FLOWIN KIDS ® v oblasti pohybových a športových aktivít detí a mládeže tvorí samostatnú sféru. Špeciálna cvičebná metóda pomáha zlepšovať fyzickú aj psychickú odolnosť a zdatnosť, ale aj základné pohybové návyky, schopnosti a zručnosti a utvára aj správnu koordináciu pohybov. Vďaka cvičeniu si možno rozvíjať aj obratnosť a pohotovosť. Cvičenia zlepšia držanie tela a preventívne pôsobia proti poraneniam kĺbov a svalov.

Využitie FLOWIN® podložky s váhou vlastného tela, ktoré slúži ako prirodzená záťaž, ktorá telo neprepína a zbytočne nezaťažuje kĺby. Zdravotný aspekt cvičenia na FLOWIN® podložke je prevencia, spevnenie svalového korzetu a rekonvalescencia. Cielene sa využíva pri športových tréningoch a pri rehabilitácii.

Účinky v rámci rehabilitačného cvičenia ako terapie: aktivácia hlbokého stabilizačného systému, podporuje vzpriamené a správne držanie tela, postavenie trupu a chrbta vzhľadom k panve, posilňuje a aktivuje svaly panvového dna, zlepšuje kondíciu, zvyšuje vytrvalosť, pohyblivosť, obratnosť, kondíciu a pod.

Začiatky FLOWIN® tréningu sa nesú práve s týmto druhom FLOWIN-u. Kedy sa spojilo cvičenie a tanec v úplne novom štýle. DVD FLOWIN® Dance obsahuje jazzové choreografie vo vizuálnej atmosfére a kvalite hollywoodskych MUZIKÁLOV.

Vytvorený špeciálne pre Vás.

Chcete vrámci firemných hier, dňoch zdravia, teambuilding-u vyskúšať niečo nové? Môžete vyskúšať FLOWIN®! Potrebujete pomôcť s prípravou vašich športovcov? Vyskúšajte FLOWIN® – tento koncept si pochvalujú kluby i športovci, napríklad: FC Barcelona, Manchester City F.C., Paris Saint-Germain, Boston Celtics, Toronto Maple Leafs, Oklahoma City Thunder, ESPN WIDE WORLD OF SPORTS, Zlatan Ibrahimovic, … a mnohí ďalší.